For Dinvi handler regnskap om mer enn bare tall. Det handler om det medmenneskelige og forståelsen for faget.
21.09.2026
Marte
Vasbotten
.jpg)
Høsten 2025 gikk fire erfarne regnskapsførere sammen om noe nytt. De kalte det Dinvi – "Din verdi - vår visjon". Til sammen har partnerne 128 års erfaring fra bransjen, og har ifølge dem selv vært ute en vinternatt før.
– Grunnmuren vår står støtt. Vi partnerne er ulike, har regnskapserfaring, men fra ulike bransjer. Vi passer godt sammen og vi har ressurser, verktøy, systemer og kontakter, sier Freddy, en av partnerne i Dinvi.
Freddy og Mariann, begge partnere i Dinvi, snakker om regnskap som et samspill mellom tre parter: kunden, regnskapsføreren og systemet. Alle tre må fungere sammen for at kunden skal få det de trenger.

– Regnskapsføreren skal ha fokus på regnskap og ikke system. Kunden, regnskapsføreren og systemet. Det er et triangel. Kunden skal være fornøyd med jobben som er gjort, og da er både regnskapsfører og system viktig, sier Freddy.
Denne arbeidsfordelingen ser de tydelig i samarbeidet med Conta. For Dinvi handler det om at et godt system frigjør tid til det de mener er kjernen i jobben: relasjonen til kunden.
– Conta gjør Dinvi bedre, Dinvi gjør Conta bedre. Og sammen gjør vi kundene bedre, sier Freddy.
En av kundene til Dinvi, er Village Green. De er bærekraftskonsulenter og driver blant annet med foredrag og opplæring og har store kunder over hele Norge. De forteller at Dinvi gjør at de sover bedre om natta
– Vår erfaring med å jobbe med Dinvi har vært veldig god. Freddy har hatt stor tålmodighet mens han har hjulpet oss med å bli så selvstendige som mulig, noe som er både vårt mål som selskap og hans mål som vår regnskapsfører, sier Kiana Stiller-Reeve i Village Green.
Veien til dagens digitale regnskapshverdag har vært lang for partnerne i Dinvi.
– Jeg begynte med regnskap som 13-åring. Da satt jeg og bokførte i ringperm med blyant på papir. Vi kunne det på papir. Og nå har vi masse erfaring og kunnskap, sier Freddy.
Den brede erfaringen fra ulike bransjer gir partnerne en fordel når kundene trenger mer enn ren bokføring.
– Erfaringen vår er viktig. Klare å gjøre ting i riktig rekkefølge. Da er man nødt å ha et system som kan håndtere det, sier Freddy.
Et gjennomgående tema når vi snakker med Freddy og Mariann er hvor avgjørende god kommunikasjon er. At det er en essensiell del av regnskapsarbeidet.
– Når folk bytter regnskapsfører, så har det ofte med mangel på kommunikasjon å gjøre. Ikke at regnskapsføreren ikke gjør en god nok jobb med regnskapet, sier Freddy.
Mariann kjenner igjen dette fra sin egen bakgrunn i kundeservice, fra før hun kom inn i regnskapsbransjen.
– Jeg har lang erfaring med kundeservice fra ulike bransjer, det var der mitt arbeidsliv begynte. Jeg synes det er så viktig å ta den biten inn i regnskapsføringen. At det ikke bare er bokføring. Det er vår styrke i Dinvi. Ikke bare regnskap, men her blir kunden sett og hørt, oppsummerer Mariann.
Regnskapsbransjen er inne i en periode med store endringer, mener partnerne. Automatisering gjør at kundene kan ta en mer aktiv rolle enn før.
– Kundene klarer mye mer selv nå enn før. Kundene både får til og vil delta mer, sier Mariann.
Det betyr ikke at regnskapsførerens rolle blir mindre viktig, men annerledes enn tidligere.
– Det vi ser i Conta nå som systemet har mer blitt automatisert, er at det er mindre risiko for å gjøre feil. Vi får inn flere kunder, så sitter vi mer som en kontroller og rådgiver, forteller Mariann.
Samtidig ser Dinvi en økende etterspørsel etter rådgivning utover selve regnskapet.
– Vi ser stadig at flere søker råd og veiledning innen økonomi, bedriftsstyring og HR i tillegg til regnskap. For oss er det naturlig å samle den kunnskapen i et regnskapsbyrå, sier Freddy.
Når Dinvi forteller om hvorfor de anbefaler Conta til sine kunder, trekker de særlig frem to ting: brukervennlighet og støtten de selv får som partner.
– Conta treffer på brukervennlighet og pris. Det er kjempeviktig for Dinvi når vi skal fronte systemet. Med et godt brukergrensesnitt, jobber både kunden og vi effektivt i systemet, sier Freddy.
Men det som virkelig skiller seg ut, mener de, er følelsen av at det står mennesker bak systemet.
– Conta er gode på det menneskelige. De er opptatt av mennesket bak systemet. Og vi er bak menneskene bak tallene. Det at Conta har en partnerstøtte bakom når vi trenger hjelp, er helt fantastisk. Denne hjelpen får vi ikke hos andre, sier Freddy.
I praksis merkes dette i alt fra kundeoverføringer til import av SAF-T-filer til kvitteringsappen til Conta.
Dinvi er tydelige på at de ønsker å vokse sammen med kunder som er i utvikling.
– Vi ønsker å hjelpe kunder i vekst. Det er målet vårt. Der har vi god kompetanse. Sånn sett samsvarer vi også veldig godt med Conta. Både i fremtidsplaner og hvilke kunder vi vil nå, sier Mariann.
Uansett størrelse på kunden, er filosofien den samme: et godt system, en erfaren regnskapsfører, og en kunde som blir sett og hørt.
– Nå har vi 150 kunder i drift. Mye takket være Conta. Vi er så glad for dette samarbeidet. Superlykkelige med det. Jeg tror faktisk vi kan si at vi ikke hadde vært der vi er i dag, uten Conta og vårt gode samarbeid, sier Mariann.