Et datterselskap er et selskap som er eid, kontrollert eller stiftet av et annet selskap. Eierselskapet kalles ofte for morselskapet.
Innen selskapsretten brukes betegnelsen datterselskap om et selskap som er stiftet, eid og/eller kontrollert av et annet selskap. Selskapet som eier datterselskapet kalles et morselskap.
Et morselskap, eller holdingselskapet, eier normalt sett minst 50 prosent av aksjene i datterselskapet. Morselskapet har dermed sikret seg en bestemmende innflytelse over datterselskapet.
Les også: Hva er morselskap?
Morselskapet og datterselskapet kan inngå i samme konsern. Hvis morselskapet har flere selskaper, omtales disse selskapene som «søsterselskaper».
I mange tilfeller er morselskapet et holdingselskap, mens datterselskapet er der selve driften ligger. Dette er en økonomisk trygghet for mange større selskap, at man har et morselskap som eier store deler av datterselskapet, mens datterselskapet er produksjon og drift.
Hvordan starte et datterselskap?
Du starter et datterselskap som et vanlig aksjeselskap. Eiere oppgis med aksjene og i stiftelsesdokumentet. Det er vanligst å opprette morselskapet først. Da oppretter du et holdingselskap. Dette registreres som et vanlig AS.
Det er også mulig å selge eller overføre aksjer til et morselskap i etterkant hvis du skulle ønske å få et morselskap til selskapet ditt.
Skal du stifte et morselskap eller et datterselskap? Eller kanskje begge deler? Med Starte-AS er det enkelt å stifte selskap. Registrer aksjeselskap her.
Eksempel på datterselskap
Det opprettes et selskap som heter Blomsterbukett Holding AS. Dette er morselskapet. Blomsterbukett Holding AS oppretter selskapet Blomsterbuketten AS.
Blomsterbuketten Holding AS (morselskapet) er eiere av Blomsterbuketten AS (datterselskapet). Det er Blomsterbuketten AS som er selve butikken og driften.
Et annet eksempel er Orkla ASA som er et morselskap. De eier datterselskapene Orkla Foods, Orkla Confectionery & Snacks, Orkla Care, Orkla Food Ingredients og Orkla Investments. Datterselskapene til Orkla ASA, er da «søsterselskaper» og sammen med Orkla ASA danner de et konsern.
Les også: Hva er et konsern?